O bohaterach

Więcej

W filmie „Tutaj możecie sobie mieszkać” wystąpili:

Kresowiacy przesiedleni na Opolszczyznę:

 

borysowski

Bogusław Borysowski

Urodzony w Borszczowie, dzieciństwo – aż do przesiedlenia spędził w Stanisławowie, gdzie ojciec był kontrolerem pocztowym . Po wojnie w ramach repatriacji trafił z rodziną do Oleśnicy, potem koleje losu zaprowadziły go do Opola, mieszka w Chmielowicach koło Opola.

 

 

 

czopowik

Anna Czopowik

Urodzona w 1926 roku w Dobrowodach, powiat Zbaraż, córka Polaka i Ukrainki, rodzina kultywowała tradycje polskie, przeżyła wDobrowodach okres rzezi wołyńskiej. Po wojnie rodzina przesiedlona do Głubczyc.

 

 

 

jurczyszyn

Józefa Jurczyszyn

Urodzona w 1936 roku Zarudeczku koło Zbaraża, miejscowości na granicy dawnego zaboru austriackiego i rosyjskiego. Za przechowywanie uciekinierów z Wołynia dom, w którym mieszkała z rodziną, został spalony. Po zakończeniu wojny rodzina zamieszkała w Opolu.

 

 

 

nowicki

Zbigniew Nowicki

Urodzony w Dederkałach Wielkich na Wołyniu, syn oficera Korpusu Ochrony Pogranicza. Rodzina uciekła z Dederkał w czasie rzezi wołyńskiej. Po wojnie razem z rodziną trafił z tarnsportem przesiedleńców do Opola i mieszka tam do dziś.

 

 

 

nowicka

Wanda Nowicka

Urodzona w Brzeżanach, powiat tarnopolski. Po wojnie z przesiedleńcami trafiła do Opola.

 

 

 

 

Kazimiera Procheraprocherowa

Urodzona w Pikułowicach, po wojnie z transportem przesiedleńców trafiła do Moszczanki.

 

 

 

 

 

procheraBronisław Prochera

Urodzony w Żeniowie koło Glinian, gdzie mieszkał do wypędzenia w czasie rzezi wołyńskiej. Po wojnie trafił do Moszczanki.

 

 

 

 

szlachetko2

Jan Szlachetko

Urodzony w 1937 roku w Pikułowicach, syn Polaka i Ukrainki. Rodzice pracowali w folwarku. Po wojnie rodzina trafiła do Moszczanki, gdzie osiedliła się większość przesiedleńców z Pikułowic.

 

 

 

 

Ślązacy, mieszkający na Opolszczyźnie:

 

hundtIrena Hundt

Urodzona w rodzinie polskich Ślązaków w przedwojennym Opolu, gdzie ojciec był redaktorem polskich gazet wydawanych w Opolu a matka właścicielką dwóch polskich księgarni. Rodzina należała do Związku Polaków w Niemczech, jeszcze przed wojną zamieszkała w Suchym Borze, gdzie posiadała dom i drukarnię. Podczas wojny prześladowana za polskie pochodzenie i wypędzona z Suchego Boru. Po ucieczce przed frontem radzieckim rodzina wróciła na Opolszczyznę po zakończeniu wojny.

 

 

 

rala

Krzysztof Rala

Urodzony w 1930 roku w Otmicach, gdzie rodzina posiadała młyn i piekarnię. Rodzina śląska identyfikowała się z państwem niemieckim, jednak po zakończeniu wojny pozostała w Otmicach, przyjmując obywatelstwo polskie. Młyn zbudowany przez rodziców Krzysztofa Rali jest czynny do dziś.

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *