O twórcach

Więcej

Beata Maliszkiewicz

Polonistka, reżyser teatrów dziecięcych i młodzieżowych, współzałożycielka i wieloletnia dyrektorka Szkoły TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu, autorka licznych programów edukacyjnych poświęconych mniejszościom narodowym w Polsce. Od lat związana z Towarzystwem Alternatywnego Kształcenia, gdzie realizuje projekty artystyczne i edukacyjne.

Od 2001 roku prowadzi w Opolu grupę TAKi TEATR, reżyserując spektakle zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. W latach 2001 – 2008 roku organizator i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych „Czas Teatru” odbywającego się w Opolu. Współautorka publikacji: „Inni to także my“ – program edukacji wielokulturowej poświęconej mniejszościom narodowym w Polsce”, „Romowie – pakiet edukacyjny dla nauczycieli“, „Głosy z ulicy Barlickiego“ – Ulica jako punkt wyjścia do działań artystycznych i edukacyjnych”.

 

Marcin Pawełczak

Operator, reżyser, montażysta, autor teledysków i eksperymentalnych form filmowych.  Założyciel grupy filmowej HOLEINMOON. Wieloletni współpracownik TVP. Reżyser oraz autor zdjęć do reportaży i filmów dokumentalnych. Twórca kilkudziesięciu teledysków.

 

Adrian Czopowik

Montażysta filmowy, motion graphics designer i operator. Współtwórca reklam, programów publicystycznych i teledysków. Dawniej współpracownik TVP i członek grupy filmowej HOLEINMOON. Obecnie pracuje jako specjalista ds. komunikacji marketingowej w Towarzystwie Alternatywnego Kształcenia w Opolu.

 

Grzegorz Kubaszko

Realizator dźwięku, wieloletni współpracownik TVP, wcześniej Radia Opole. Współtwórca programów telewizyjnych oraz internetowych, reportaży, filmów dokumentalnych, fabularnych.

 

Michał Lorenc

Wybitny kompozytor muzyki filmowej, m.in. do filmów: „Jan Paweł II. Szukałem Was.”, „Śluby panieńskie”, „Czarny czwartek”, „Różyczka”, „Spokój w duszy”, „Wino truskawkowe”, „Ojciec Mateusz”, „Cztery noce z Anną”, „Statyści”, „Oficer”, „Glina”, „Żurek”, „Przedwiośnie”,  „Żółty szalik”, „Daleko od okna”, „Złoto dezerterów”,  „Nic”,  „Zabić Sekala”, „Bandyta”, „Fotoamator”, „Krew i wino”, „Osaczony”, „Psy”, „300 mil do nieba”, „Ferdydurke” i wielu innych.

Za muzykę filmową wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach. Trzykrotny laureat nagrody Złotych Lwów gdyńskiego festiwalu. W 1992 roku na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył nagrodę za muzykę do filmu Władysława Pasikowskiego „Psy”. W trzy lata później, w roku 1995 na 20. FPFF – za muzykę do „Prowokatora” Krzysztofa Langa, zaś w 1997. na 22. FPFF – za muzykę do „Bandyty” Macieja Dejczera.

Michał Lorenc jest również autorem muzyki do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych.

 

Stanisław Bober (zm. 2 lutego 1990 r. w Opolu)

Polski fotografik i malarz. W lipcu 1945, w wyniku zmiany granic państwowych i wysiedleniu Polaków ze wschodnich ziem, przyjechał ze wschodnich kresów RP do Opola, gdzie osiedlił się na stałe. Jego fotografie dokumentujące akcję przesiedleńczą są jedynymi znanymi zdjęciami przedstawiającymi te wydarzenia. Dzięki uprzejmości rodziny artysty mogliśmy je wykorzystać w filmie oraz na stronie internetowej filmu. Bez tych zdjęć trudno byłoby nam oddać klimat tamtych wydarzeń.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *