Dla szkół

Więcej

Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia – producent tego filmu – to placówka, która poza realizacją projektów o tematyce kulturowej, prowadzi głównie działalność edukacyjną. Korzystając z tych doświadczeń, przygotowaliśmy w oparciu o nasz film scenariusze lekcji do zrealizowania np. podczas zajęć z historii.

W filmie znajdziemy opis wydarzeń II wojny światowej z punktu widzenia Kresowian pochodzących z różnych warstw społecznych, których jednak połączyła pewna wspólnota doświadczeń. Opis jest bardzo subiektywny, czasem rozbieżny, a często emocjonalny, wypowiadany przez konkretne postaci, co ułatwia przyswojenie historycznych faktów i zrozumienie ich kontekstu przez odbiorców. Ludzki umysł jest tak zbudowany, że uwielbia opowieści, ludzkie historie. Dlatego człowiek podświadomie dąży do przetwarzania wiedzy w ciągi przyczynowo-skutkowe, co pozwala mu na szybsze i pełniejsze zrozumienie odbieranych informacji. Nasz film doskonale nadaje się jako baza do wykorzystania storytellingu w edukacji, metody która stara się uwzględniać te skłonności ludzkiego umysłu.

Tym bardziej zachęcamy wszystkich nauczycieli  do skorzystania z naszych propozycji.

 

Scenariusz 1 – Wysiedlenie ludności polskiej z Kresów Wschodnich po II wojnie światowej

Scenariusz 2 – Nowe granice Polski po II wojnie światowej

Scenariusz 3 – Polak, Niemiec, Ślązak… mieszkańcy Ziem Odzyskanych

Scenariusz 4 – Rzeź wołyńska – gdy sąsiad staje się wrogiem…

 

Do poprawnego wyświetlania scenariuszy potrzebny jest program do przeglądania plików w formacie pdf, np. Adobe Reader <pobierz>.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *